By Published On: Haziran 1st, 20204 Comments on Çocuğum YouTube Kanalı Açmak İstiyor!Views: 10745

Bana en çok yöneltilen sorulardan biri “çocuğum youtuber (vlogger) olmak istiyor! YouTube kanalı açabilir mi?” Ben de bu soruya cevap vermeden önce YouTube’un çocuklar için uygun bir platform olup olmadığı sorusunu araştırmış ve önceki günkü yazımda sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımı okuyunca hemen aklınıza “YouTube çok tehlikeliymiş! Kanal açmasına da izin vermeyelim!” düşünesi gelebilir. İşte orada sizinle aynı fikirde değilim.

En baştan söylemeliyim ki; çocuğunuzun bir YouTube kanalı açmak istemesi ve bunu size söylemesi çok olumlu bir şey. Bu demek oluyor ki; çocuğunuz YouTube tüketicisi olmaktan çok içerik üreticisi olmak istiyor. Ben bunu olumlu bir şey olarak görüyorum.

YouTube’da izlenecek içeriği kontrol etmek zor ve çocuğu yalnız başına bırakırsanız en geç 10 dakika içinde uygunsuz içeriğe ulaşabilir. Ancak yükleyeceği içeriği kendisi ürettiği için kontrol onda ve hangi tür içerikleri yüklemenin uygun olacağını öğrendiğinde hangi içerikleri tüketmenin uygun olduğunu da öğrenecektir.

YouTube için video üretmek sanıldığı kadar basit değil. Çocuğunuz bir telefon ya da kamera kullanarak videoyu çekecek, montajını ve seslendirmesini yapacak, başlık yazıları ve görselini hazırlayacak, ardından da yükleyecek. Bu süreç hem yaratıcılık, hem sabır hem de bir çok uygulamayı kullanma becerisi gerektiriyor. Özetle çocuğun bir YouTube kanalı olup o kanal için videolar hazırlaması, YouTube tüketicisi olmasından daha iyi bir şey.

Çocuğun bir YouTube kanalı olmasının yukarıda saydığım faydaları kadar zararları da var elbet. Aşağıda çocuğunuza zarar vermeden, onun gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacak bir YouTube kanalı sahibi olabilmesi için detaylı bir rehber hazırladım. Rehber, yanlış yola sapmaması bakımından, yeri geldikçe zararlı örnekleri de içerecektir.

YouTube kanalı sahibi olması için yaşı kaç olmalı?

Kendinize ilk sormanız gereken soru budur. “Çocuğum kaç yaşında YouTube kanalı sahibi olabilir?” Genel anlamda Google’ın hesap açma kriterlerine göre 13 yaşından küçük olamaz. Eğer daha küçükse, bir aile hesabı açılarak oradan videolar yükleyebilir. Ailesinin bilgisi ve denetimi altında olduğu sürece çocuğun kanal sahibi olmasının önünde yasal bir engel yok.

Bu noktada size kötü örneği vermek isterim. YouTube’da 7~8 yaşlarında güzeller güzeli bir kızımızın kanalı var. Kimseyle polemiğe girmek istemiyorum. Bu nedenle kanal ismi vermeyeceğim. Bu kanalda birden fazla yanlış var.

 • 3 Milyondan fazla abonesi olan kanala ait videolar neredeyse 1 Milyar kez izlenmiş. Ben bu yazıyı hazırlarken kanalda yüklü 5,343 video vardı. Günde 1 video yüklese kızın 14 yıldır video yüklüyor olması lazım. Bu mümkün olamayacağına göre, günde 4 ya da 5 video yükleniyor. Bu da kızın bütün gününü alıyordur. Bildiğiniz çocuk işçi…
 • Kanal kızın babası tarafından yürütülüyor. Bütün videolarda baba güdümlü çekimler var. Belli ki iyi para kazanıyorlar. Ailesi para kazanmak için kızını kullanıyor mu kullanmıyor mu kendi bilecekleri bir şey. Benim bildiğim, çocuğun bu şekilde istismara uğradığı ve bunun da suç olduğu…
 • Videoları incelediğinizde, kızın çekimlerde hiç de mutlu olmadığı, muhtemelen bütün gün yapılan bu çekim işinin, kızın her türlü yaşamını ondan çaldığı bariz belli oluyor.
 • Kanal kendini güven almak için her türlü milli değeri de kullanmaktan kaçınmıyor. Ayrıca içeriklerin kızın yaşıtlarına zarar verebileceği, onlar için kötü örnek oluşturabileceği kesinlikle dikkate alınmamış.
 • Videoları inceleyince YouTube’un da, kanal sahibine (100k, 1M palketleri gibi) bir sürü ödül vererek olayı sadece abone ve izlenme sayısı olarak gördüğünü anlıyoruz.

Dersimizi aldık mı? Çocuğumuz okula gidiyor, gelişimi için öğrenmeye, sosyal olmaya, öğrenmek ve sosyal olmak için de zamana ihtiyacı var. YouTube kanalının onun işi değil, arada bir en fazla 1 saatini alacak bir uğraşı olması gerekir.

YouTube kanalını açmayı çocuğunuz mu istiyor yok sa siz mi? Bu soruya dürüst olarak cevap vermelisiniz.

Neden YouTube kanalı açmak istiyor?

Size “YouTube kanalı açabilir miyim?” sorusunu sorduğunda siz de ona “neden böyle bir kanal açmak istiyorsun?” sorusunu sormalısınız. Eğer amacı para kazanmak ya da düzenli olarak video yüklemekse izin yok!

Eğer hobilerini, sokakta gördüğü güzel şeyleri, projelerini ya da evcil hayvanını görüntüleyip yüklemek istiyorsa sorun yok. Öncelikle benzer kanalları izleyerek başarılı olmuş örneklere bakabilir. Kendi de onları taklit edebilir.

Belki de çok sevdiği oyunun oynanış videolarını yüklemek isteyebilir. Bu alan biraz tehlikeli. Örnekler kötü. Olmaz değil ama bu alanda yaratıcı olup güzel örnek teşkil edebilmesine yardımcı olmalısınız.

Ebeveynler nasıl davranmalı?

Yaşı kaç olursa olsun, kanal açmasına ve o kanalı tek başına yönetmesine izin vermemeli. İşte aşağıda dikkat etmeniz gerekenler.

 • Bir aile hesabınız altında kanal açabilir. Böylece hesap kontrolünüz altında olacaktır.
 • Yükleyeceği içerikle ilgili önceden konuşmalısınız.
 • Yüklediği içeriğin yaşıtlarına ya da kendinden küçüklere kötü örnek olup olmadığını kontrol edin.
 • İçerikte kendisini kullanacaksa mutlaka yanında aileden birinin de dahil olmasına özen gösterin.
 • İçerikler özgün ve başkasından çalınmış olmamalı. (Etik değerlere dikkat etmeli.)
 • Önce bir “deneme” videosu yükleyip nasıl olduğuna baktıktan sonra gerçek sürümü göndermesine izin erin.
 • Yükledikten sonra geri bildirimleri ve yorumları mutlaka kontrol edin. Kötü yorumları engellemeyi bildiğinden ve kırıcı cevaplar vermediğinden emin olun.
 • Videolarını tanıtmak için doğru platformları kullandığından emin olun.
 • Video hazırlama zamanının, öğrenme ve sosyalleşme zamanını çalmadığından emin olun.
 • Gelir amaçlı davranmamasını sağlayın. Videoları çok popüler olsa da reklam almasına asla izin vermeyin.

Sonuç

Çocuğun bir YouTube kanalı sahibi olması ve bu kanala video yükleme becerilerini edinmesi olumlu bir şey. Hatta video hazırlamak, sabır, araştırma, çok çalışma ve yaratıcılık gerektirir. Bu beceriler çocuk için hiç de kötü değildir.

Bununla beraber çocuğun kanalı takıntı haline getirmesine izin vermeyin. Asıl işi öğrenmek ve sosyal gelişimini sürdürmek. YouTube kanalı sahibi olmak değil.

Sizler için bu araştırmayı yaparken Common Sense Media‘dan da yardım aldım. Teknolojiyi yasaklamanın doğru olmadığına inanıyorum. Onun yerine teknolojiyi çocukların gelişimini olumlu yönde etkileyecek şekilde kullanmalarına rehberlik etmeliyiz. Bu günkü yazımı da o doğrultuda hazırladım. Çocuğunuzun kanal açıp açmamasında son sözü söyleyecek olan sizlersiniz. Kararınızı verirken yazımın size bir fikir verebilmiş olmasını umuyorum.

Sevgiyle kalınız…

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

4.3 3 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Zeynep akay
Zeynep akay
3 yıl önce

Merhaba Oğlum 12 yaşında youtube kanalı açtı. Yemek tarifleri veriyor kanalda. Ama 12 yaşında olduğu için mail geldi. Hesabı ebeveyn hesabına bağladık. Ama bu işlemi yapınca hesap kapandı. Kanala erişemiyoruz. Ne yapmalıyız?

Ahmet
Ahmet
3 yıl önce
Reply to  Zeynep akay

doğum tarihini en az 13 yapmanız lazım

Yusuf
Yusuf
2 yıl önce
Reply to  Ahmet

Benim Annem Hala İzin Vermiyor 12 Yaşındayım Ben İnsanları Eğlendirmek İçin Minecraft Videoları Çekmek İstiyorum Arkadaşlarımla Minecraftta Oyun Oynayıp Paylaşmak Hoşuma Gidiyor Hem Zaten Montaj Ve Diğer YouTube Video Düzenleme Şeylerinden Bilgim Var Ama Genelde Ailem İlgi Alanımı Desteklemiyorlar