Daha önce çocuğunuzun YouTube’da hangi kanalları izlediğinle yakından ilgilenmeniz gerektiğini yazmıştım. Çünkü YouTube‘da artık gerçekten çok kötü kanallar var. Bazı kanalları bırakın çocukları büyüklerin bile izlemesi oldukça sakıncalı.

YouTube korku ve şiddet kanalları
Korku ve şiddet içeren canlı yayınlar!

Bu makalenin ana resminde en alt sıraya bakacak olursanız bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu türden içerikler çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde, gerçekten sağlıklı ve normal bir birey olabilmesi için asla izlenmemesi gereken içeriklerdir.

Basit bir tarayıcı eklentisi “Video Blocker”

Tüm tarayıcılarda mevcut olan Video Blocker eklentisini yükleyerek YouTube’ın yapmadığı işi kendiniz yapabilirsiniz. Ben her zaman olduğu gibi size Chrome tarayıcıyı tavsiye ediyorum. Yukarıda verdiğim bağlantıdan eklentiyi yükleyin.

Video Blocker plugin
Video Blocker eklenti ana ekranı

Tarayıcınızın sağ üst köşesinde çıkan engelleme simgesine basarak, engellemek istediğiniz kanalları buraya yazabilirsiniz.

İstenmeyen videoyu engelleyin
İstenmeyen videoyu engelleyin

Ancak YouTube’da kanalların adını ezbere bilmenize gerek yok. Sizi rahatsız eden bir video önerisinin üzerine sağ tuşla basarak “Block videos from this channel” (bu kanaldan videoları engeller) seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

Uygulamaya bir şifre koyun çocuğunuz açmasın!

Şifre koymayı unutmayın

Eklentinin ana menü simgesine bastığınızda küçük bir çark işareti göreceksiniz. Buradan ayarlara girin ve “Security” sekmesine gelin. Bu sekme ile şifre oluşturun. Böylece çocuğunuz sizin engelleme ayarlarınızı kaldıramayacaktır.

Bu uygulama PC için ve maalesef Android ya da iOS platformunda mevcut değil. Yani tablette video engellemesini bu şekilde yapamıyoruz. Onlar için YuBi gibi ebeveyn kontrol yazılımları var. Bir başka yazımda bunlardan bahsedeceğim.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Burak
3 yıl önce

Merhaba,
Android de youtube uygulamasi icin bir oneriniz olur mu ?

Burak
Burak
3 yıl önce

Merhaba,
Android de youtube uygulamasi icin bir oneriniz olur mu ?

bysingul
bysingul
3 yıl önce

hiç bir işe yaramıyor…