Belki bilmeyeniniz vardır, eskiden 15 saniyelik müzik ve ağız hareketi uyumu videoları yapmaya yarayan Musica.ly, Çinli bir şirket tarafından alındı ve TikTok adını aldı. TikTok temel olarak 15 saniyelik playback (dudak senkronizasyonu) videoları paylaşma uygulaması. Ancak ünlü olmak için her yolun mübah olduğunu düşünen az eğitimli ya da yozlaşmış toplumlarda TikTok oldukça amacı dışında kullanılmaya başlandı.

Bizim ülkemizde de TikTok kullanıcıları maalesef uygulamayı amacının çok dışında ve etik sınırlarını zorlayacak şekilde kullanıyorlar. Ayrıca kullanıcıların çoğu 16 yaşından küçük. Ne demek istediğimi anlayabilmeniz açısından bir YouTube bağlantısı veriyorum. Bu bağlantıya tıklayarak TikTok ile ne sınırlara gelindiğini görebilirsiniz.

Pedofiller TikTok’ta 5 ve daha küçük yaşlarda çocuk videolarını topluyorlar!

Yapılan bir araştırmaya göre (yetişkin olmayan özellikle 13 yaş ve altındaki çocuklara cinsel ilgi duyan sapıklar) pedofiller TikTok’ta çocuk videolarını özellikle arayıp kaydediyorlar. Bu videoları ya kendi cinsel sapkınlıklarına alet ediyor ya da para edebilecekleri pazarlayacak kadar ileri gidebiliyorlar.

Bilinçsiz ya da sorumsuz ebeveynler 3~5 yaşındaki çocukları dansöz kıyafeti giydirerek dans ettirip TikTok’a koyabiliyor. Ya da 13-15 yaşında ergenler fazla beğeni almak ve ünlü olmak güdüsüyle teşhirci sayılabilecek dekolteleri ile videolar yayınlayabiliyor. Bu videolar çoğunlukla çocukların ya da gençlerin odalarında çekiliyor ve odanın tüm mahremiyeti ortadan kalkmış oluyor.

Anne ve babaların dikkatli olması gerekiyor!

Anne babaların öncelikle çocuklarına 13 yaşından önce sosyal medya araçlarını kullandırtmamaları gerektiğini bilmesi gerekiyor. Çünkü 13 yaşından küçük çocukların değer yargıları farklıdır ve daha naiftirler. Sosyal medya gibi tehlikeli bir ortamda kolayca kandırılabilir, kırılabilir ve kötü neticelere yol açacak eylemler yapabilirler.

13 yaşından sonra ise çocuğunuza tehlikelerin neler olduğunu anlatarak sosyal medyaya izin verebilirsiniz. Sosyal medyayı beğenilme arzusunu gidermek için değil de ileride kendi faydasına kullanabilmesini öğretmelisiniz.

Ayrıca TikTok gibi veya ileride çıkabilecek daha beter uygulamaları engelleyebilirsiniz de. Bu sayfalarda yasaklama ve engellemeyi bir seçenek olarak görmememe rağmen her ailenin yapısı farklı olduğundan size uygun yöntemi seçmeniz gerektiğini düşünüyorum. Çocuğunuzu gözlemleyin, eğer sosyal medya uygulamalarında pedofiller ya da başka tür sapıklıkların kurbanı olabilecek paylaşımları varsa bunu onlara anlatmalısınız. Çocukların doğruya yönlendirilmesi biz büyüklerinkinden daha kolaydır.

Umarım dikkatinizi çekebilmişimdir.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments