By Published On: Haziran 14th, 20190 Comments on Siber Zorbalıkla Nasıl Mücadele Edilir?Views: 649

Daha önce siber zorbalığın ne olduğuna dair bir yazı yazmıştım. O yazımda kısa da olsa bir kaç korunma tavsiyesinde de bulunmuşum. Bugün hem çocuklar hem de ana babalar için siber zorbalığa karşı alınabilecek önlemleri anlatmak istiyorum.

“Siber zorbalık” nedir?

Siber zorbalık, normal hayatta güçlünün güçsüze uyguladığı manevi şiddetin, teknolojinin de imkanlarından faydalanılarak dijital yaşamda uygulanmasıdır. Detayları için lütfen önceki yazıma bakınız.

Eğer çocuğunuz toplumun “normal” olarak kabul ettiği özelliklerin dışında bir çocuksa okulda maruz kaldığı akran zorbalığına dijital ortamda da kurban gidecektir.

Çocuklar için siber zorbalığa karşı tavsiyeler:

  • Senin suçun değil! İki kişi arasındaki kavga ya da sürtüşmeden kaynaklanan şiddet ile, bir kişinin hedef alınarak topluca maddi ve manevi şiddete maruz bırakılması zorbalıktır ve bu senin suçun olamaz.
  • Cevap verme! Siber zorbaların beklediği şey senin cevap ya da karşılık vermendir. O zaman senin üzerinde üstünlük kurduklarına ve seni üzebildiklerine inanırlar. Böylece şiddetin dozu artar.
  • Kanıtları sakla! Sana karşı kullandıkları her şeyi kanıt olarak sakla. Bazen yasal olarak suç teşkil eden şeyler yaparlar ve o zaman bu kanıtlar çok işine yarayacaktır.
  • Yardım istemekten çekinme! Teknik olarak sana yardım edebilecek bilgili arkadaşların ya da anne babandan yardım istemekten çekime. Uğradığın zorbalık senin suçun değil bunu başkalarının görmesine izin verirsen daha çabuk çözüm bulabilirsin.
  • Hesaplarını koru! Çoğu genç daha çok etkileşim kurabilmek için hesabını herkese görünür yapar. Bu çok yanlıştır. Böylece siber zorbalar senin hesaplarından sana karşı kullanabilecekleri veriler toplar. Ayrıca her hesap için güçlü ve ayrı şifreler kullan! Hesabının çalınması en kötüsüdür.

Anne ve babalara siber zorbalığa karşı tavsiyeler:

  • Çocuğunuz sizden yardım istiyorsa bu güne kadar doğru yolda ilerlemiş olduğunuzu bilin! Çoğu genç anne babasından ümidi çoktan kesmiştir ve onlardan yardım istemezler. Bu nedene çocuğunuz ergen olmadan onun güvenini kazanmış olmak çok önemlidir.
  • Çocuğunuzla işbirliği yapın! Siber zorbalık eylemlerinin çoğu suç teşkil eder. Bu konudaki kanunlara çalışın ve çocuğunuza da öğretin. Boşu boşuna şiddete maruz kalmasın. Ayrıca hesap engellemeyi, kanıt toplamayı ve psikolojik önlemleri birlikte yapın.
  • Acele ve düşünmeden harekete geçmeyin! Siber zorbalık eylemleri son derece iğrençtir ve anne baba olarak çocuğunuzun bu eylemlere maruz kaldığını görmek oldukça sinir bozucudur. Ancak intikamcı ya da aceleyle davranmayın. Çocuğunuzu korumak yerine daha fazla zarar verebilirsiniz.
  • Esas amacınız çocuğunuzun öz saygısını geri kazandırmaktır! Siber zorbalık kurbanı çocuklar öz güven ve öz saygılarını yitirirler. Anne baba olarak ilk önceliğimizin onlara bu değerlerini yeniden kazandırmaktır.

Gördüğünüz gibi önlemlerin çoğu teknik değil. Dijital yaşam aslında normal yaşamımızın bir uzantısı ya da parçasıdır. O yüzden anti-virüs programları, ebeveyn kontrolü uygulamaları, güvenlik duvarları, hackleme yazılımları ve benzeri teknik önlemler yetersizdir. Gerçek hayatta sorunlarla nasıl mücadele diyorsanız dijital yaşamda da aynı şekilde davranmalısınız.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments