“Kalp almak”, “beğeni almak” ya da “favlanmak” için çok değişik yollar deneyenler var. Ancak bunlardan her yıl ortalama 250 kişi kaç beğeni aldığını hiç bir zaman öğrenemiyor. Evet! Yanlış okumadınız! Her yıl ortalama 250 kişi tehlikeli özçekim yapmak uğruna ölüyor…

Güncemde her zaman sosyal medyayı doğru kullanmak, dijital yaşamla gerçek yaşam arasında dengeyi kurabilmekle ilgili yazılara yer veriyorum.

Daha bir kaç ay önce 15 yaşındaki Hintli bir çocuk babasının silahı ile özçekim yaparken yanlışlıkla kendini öldürdü.

Sevgili anne ve babalar! Kabul görme, ait olma ve beğenilme insanın varoluş temellerindendir. İnsanlar takdir edilmek, bir şeye ya da gruba ait olmak ve beğenilmek isterler. Çocuğumuzu daha doğduğundan itibaren “koşulsuz” sever, ona “en değerli varlığımız” olduğunu hissettirir ve yaptıklarını “olduğu gibi” kabul edip takdir edersek bu duyguları başka yerde aramayacaktır.

Çocuklarımızda beklentilerimizi düşük, kabulümüzü yüksek tutmayı başarabilirsek onun gerçek potansiyelini ortaya çıkartmakta başarılı olabiliriz.

Prof. Dr. Gelengül Haktanır

Bütün çocuklar doktor, mühendis ya da öğretmen olmak zorunda değil… Ressam, fotoğrafçı ya da çevreci olabilirler. Yeter ki istediklerine ulaşabilmeleri için siz yollarını açın, çıkmaza girdiklerinde onlara rehberlik yapın. O zaman bileceklerdir ki; onlar sizin kurduğunuz o değerli ailenin değerli bir üyesi, yaptıkları takdir ediliyor ve her ne koşulda olursa olsun seviliyorlar.

Böyle büyütülen çocuklar sevgiyi, ait olmayı ve beğenilmeyi başka yerde aramayacaklardır.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments