By Published On: Temmuz 11th, 20230 Comments on Roblox Çocuklar İçin Güvenli mi?Views: 2323

Roblox oyunu ile ilgili daha önce ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Yazıyı yazdığım tarihte Roblox 8 yaşından büyük çocukların oynayabileceği, çocukların aynı zamanda kendi oyun evrenlerini yaratarak üstelik diğer arkadaşları ile sohbet de edebileceği bir oyun platformuydu. Çocuklar bu platformda tanıdıkları ya da tanımadıkları arkadaşlarıyla buluşup ister mevcut oyunları, ister birlikte tasarladıkları oyunları beraber oynayabiliyorlar, sohbet edebiliyorlar, yaratıcılık yetenekelerini ve yabancı dillerini geliştirebiliyorlardı. Ancak zaman içinde Roblox platformuna oyun üreten üreticiler güncel ve popüler unsurlardan faydalanma gayretine girdikçe, çocuklar arasındaki dijital zorbalık arttıkça, dijital cinsellik bu ortamda da yayılmaya başladıkça çocuklar için güvenli bir ortam olmaktan çıktı.

Roblox Nedir?

Roblox, içeriğinin çoğunluğunun Roblox Stüdyo ile ‘amatör’ oyun yaratıcıları tarafından oluşturulduğu bir çevrimiçi oyun oluşturma ve oynama sistemidir. Bu oyun yapımcıları, Roblox Stüdyo’nun basit araçlarını kullanarak oyunlar oluşturup topluluğa yayınlayabilir. Bu da, çocukların kendi hayal güçlerini kullanarak yaratabilecekleri sınırsız bir oyun evreninde hem fikirlerini deneyebilecekleri hem de başka oyunları tecrübe edebilecekleri anlamına geliyor.

Bu oyunlar dünyanın her yerindeki çocuklar tarafından, bilgisayar, tablet ya da telefonlardan, çevrim içi olarak beraber olarak oynanabiliyor.

Bir çocuğun oynanan bir oyun hakkında bir fikri olduğunda, diğerleri de ona katılır ve birlikte nasıl eğlenecekleri hakkında fikir birliği oluştururlarsa oyun da yavaş yavaş evrilir. İçerik oluşturucular, büyük oyun topluluğunun taleplerini karşılamak için oyunlarını Roblox studio ile hızla güncelleyebilir ve ayarlayabilir. Bu yapı neden bu kadar çok çocuğun Roblox oynadığının da bir cevabı aslında. Şu anda dünyada 214 milyon aktif Roblox kullanıcısı var.

Roblox oyunun yaş derecelendirmesi nedir?

Roblox ile ilgili yazdığım ilk yazıda bu oyunun 8 yaş ve üzeri her çocuk tarafından oynanabileceğini yazmıştım. Ancak durum artık öyle değil. Bir çok derecelendirme platformu artık Roblox’u 13+ olarak değerlendiriyor. Aşağıda eğer çocuğunuza Roblox oynatmak istiyorsanız yaşlarına göre nasıl davranmanız gerektiğini özetlemeye çalıştım.

 • 8 Yaşından küçük çocuklar için artık uygun değil.
 • 8+ Çocuklar için mutlaka onlara eşlik etmeniz gerekli. Mümkünse kayıt olurken ülkeyi TR değil EN ya da US seçerseniz oynayacağı sunucular İngilizce olacak, zorbalık, küfür ve diğer risklerle çok daha az karşılaşacaktır.
 • 13+ Çocuklar kendi öz denetimini kazanmışsa platformdaki birçok oyunu oynayabilirler. Yine de zaman zaman kontrol etmeniz şarttır.

Roblox sunucu filtreleri, oluşturulan oyunları hem uygunsuz resimler hem de küfür için kontrol eder. Ancak benim denediğim bir oyun olan Hotline, oyunculara silah veya bıçaklarla birbirlerini devirmelerini ve ardından kan sıçrayarak ölene kadar birbirlerinin kafalarını patlatmalarını emretti.

Roblox’a kaydolurken çocuğunuzun yaşını doğru girerseniz, platform bir ölçüde çocukları bu tür içeriklerden koruyor. Ama dediğim gibi onları yalnız bırakamazsınız.

Roblox Ebeveyn Kontrolleri

Roblox’un küçük oyuncular için mümkün olduğu kadar güvenli olmasını sağlamak için oyunda kullanılabilecek ebeveyn denetimleri var. Rehberlik için Roblox web sitesine bakmanız gerekiyor.

İlk olarak, çocuğunuzun doğum tarihini doğru girmenizi önemle öneririm. Bu, daha yüksek bir filtreleme düzeyiyle uygun güvenli sohbeti sağlayacaktır. Çocuğunuzun yaşını doğru girmeniz size gerekli ebeveyn kontrollerini de sağlayacaktır..

Oyunları, Roblox personeli tarafından küratörlüğünü yapılanlarla şu şekilde sınırlandırmalısınız:

 • Roblox.com‘da oturum açın
 • Sağ üstteki Dişli simgesini tıklayın
 • Ayarlar’ı ve ardından Güvenlik’i seçin
 • Hesap Kısıtlamaları kaydırıcısını etkinleştirin

Çocuğunuzun Roblox eylemlerini takip etme

Roblox’un hesap etkinliğini izlemenin birkaç yolu vardır. Giriş yaptığınızda, aşağıdaki geçmişleri ilgili bölümlerinden görüntüleyebilirsiniz:

 • Doğrudan ve küçük grup sohbeti (uygulamaların sağ alt köşesinde bulunan Sohbet ve Parti özelliği). Orada bireysel sohbet geçmişlerini görebilirsiniz. Bu özellik, Arkadaşlar ve Arkadaşların Arkadaşları ile sınırlıdır.
 • Özel mesaj geçmişi (Mesajlar)
 • Arkadaşlar ve Takipçiler (Arkadaşlar)
 • Sanal öğe satın alma ve ticaret geçmişi (İşlemlerim, yalnızca tarayıcı)
 • Oyunlar, öğeler, sesler, reklamlar vb. gibi kreasyonlar (Create, yalnızca tarayıcı)
 • Son oynanan oyunlar (Ana Sayfa, Oynamaya Devam Et veya Son Oyunlarım)

Oyun içi harcamalar

Roblox, oynaması ücretsiz bir oyun olsa da çocuklar oyunda gerçek parayla alışveriş yapmaya teşvik edilir. Çocuklar, daha sonra oyunlarda ekipman ve kıyafetlere harcanan para karşılığında Robux satın alabilirler.

Kredi kartlarını sistemlerinizde takip ettiğinizden ve şifreyle koruduğunuzdan emin olun, böylece beklenmedik satın almalar yapılmaz. Oynamadan önce çocuğunuzla oyunun bu ticari yönü hakkında konuşun. Tüm oyunlar robuxla alınan ek içerik olmadan da iyi çalışır, ancak aynı zamanda oyunculara para harcamaya teşvik eder. Oyun yapımcıları, Roblox Studio’da yaptıkları eserlerden bu şekilde kar elde ediyor.

Roblox’taki tehlikeler

Roblox oyunları sunuculara girerek oynanır. Her sunucunun bir yada bir kaç yöneticisi vardır. Özellikle Türkçe sunucular çocukların Roblox oynaması için artık hiç de uygun değillerdir. Sunucudaki tüm oyuncular küfürlü konuşur ve zorbalık yapar. Sohbet özelliğini kapama ve kullanıcıyı şikayet etme özelliği olsa da Türkçe filtreler ve denetimler yeterli değildir.

Roblox sohbetlerinde çocuklarınız suç teşkil edecek sözler söyleyebilirler. Buna çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca çocuklarınıza robux yükleyeceğini söyleyip onlardan KK bilgisi ya da hesap bilgileri istenebilir.

Çocuklarınız Roblox sohbetinden Discord platformuna çekilebilir.

Çoğu oyunda ganimet kutuları vardır. İçinden ne çıkacağı şansa bağlı olan bu kutular çocuk tarafından alınmaya teşvik edilir. Çocuk para vererek aldığı robuxları bu kutulardan ne çıkacağını görmek için harcar ve kumara teşvik edilmiş olur.

Roblox’ta, diğer uygulama platformlarında tutmuş ve popüler oyunların benzerleri yapılarak çocuklar platforma çekilmeye çalışılır. Popüler ama bir o kadar da zararlı, korku, şiddet ve aşırı rekabetçi oyunlar çocukların karşısına çıkar.

Bir defasında çocuklar, popüler bir YouTuber tarafından çok sevilen “Hello Neighbor” benzeri bir oyun olduğu söylenen bir Roblox suncusuna davet edilmiş, çocukar girdiğinde bu sunucun bir sanal sex partisi düzenlediği anlaşılmıştı.

Özet: Çocuğuma Roblox oynatmalı mıyım?

Eğer çocuğunuzla birlikte oturup onunla bir kaç saatinizi Roblox oyununda harcamaya niyetiniz yoksa bu oyunu onun tek başına oynamasına izin vermemeniz gerekiyor. Alacağınız tedbirlerin siz yokken pek de bir işe yarayacağını sanmayın. Özetle Roblos yola çok iyi çıkıp, ardından işi berbat etmiş bir platformdur. Güncel dijital tehlikelerin ve dijital saldırıların yuvası haline gelmiştir.

 

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments