Roblox dünya çapında (8~18 yaş arası) 15 milyondan fazla oyuncunun kayıtlı olduğu çevrimiçi bir oyun platformu. Roblox’u bu kadar popüler yapan şey ise oyuncuların kendi oyunlarını yaratabildiği, sürekli birbirleri ile etkileşim halinde olduğu sürükleyici ve uçsuz bucaksız bir evren oluşu. Bazıları Roblox için “yeni nesil çocukların Lego’su” diyorlar…

Peki nedir bu Roblox?

Roblox, çok akıllıca düşünülmüş boş bir 3 boyutlu resim tuvali olarak kabul edilebilir. Oyuncular bu resmi kendileri tamamlıyor. Çevrimiçi bir platform olan bu oyun evreninde oyuncular birbirleri ile arkadaşlık kurabiliyorlar ve sohbet edebiliyorlar. Aralarında takımlar kurup oldukça eğlenceli saatler geçirmeleri söz konusu.

Roblox çocuklar için tehlike içeriyor mu?

Hayır. Roblox’un çok gelişmiş bir sohbet filtresi var ve asla taciz ve suistimale yer vermiyor. Kullandığınız “aşk” “sevmek” gibi kelimeler bile hemen engellenmenize sebep oluyor. Ayrıca oyunun şikayet mekanizması da oldukça iyi. Oyun içinde suistimale açık oyun odaları veya sohbetler şikayet edildiği anda kapatılıyor.

Oyun içinde geçerli Robux para birimi var. Oyun oynarken küçük küçük kazanılabildiği gibi gerçek parayla satın alınabiliyor. Zaman zaman çocuklar robux almak için size yalvarabilirler…

Roblox çocuklar için zararlı mı?

Aslında tam tersi. Roblox içindeki sohbet mekanizması oyunla çok iyi bir şekilde dengelenmiş ve oynarken belli bir oranda sohbet etmek de gerekiyor. “Minecraft” benzeri derin yalnızlık içeren oyunların aksine Roblox’ta çocuklar hep sosyal kalıyor. Ayrıca kızım Ela Roblox ile İngilizce’sini oldukça ilerletti.

Elbette her oyunun çocuklar için belli zararları olur. Uzun süreler oyun başında kalmak daha önce bahsettiğimiz olumsuz etkiler yapacaktır. Ayrıca tüm çevrimiçi oyunlar gibi özellikle siber tacizciler bu platformda da sürekli şanslarını deneyecektir.

Çocuğum kaç yaşında Roblox oynayabilir?

Yaşlarına göre çocukların oynayabilecekleri oyun türlerinden bahsetmiştik. Roblox 8 yaşından küçük çocukların kaydolmasına izin vermiyor. Zaten bu yaştan küçük çocuklar Roblox’tan fazla zevk de almayacaktır.

Roblox’un kendi içinde de yüzlerce çeşit oyun var. Elbette ben bu oyunların hepsini tek tek incelemedim ama baktığınızda zararlı bir oyuna rastlayamıyorsunuz. Özellikle 8-11 yaş aralığında çocuğunuzun oyun faaliyetleri ile yakından ilgilenmeniz gerekiyor. Onunla beraber oynayıp daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Roblox’un faydaları var mı?

Bilgisayar oyunlarının her türünü övmek ve tavsiye etmek doğru değildir. Neticede değerli vaktimizi boşa geçirirler. Ancak çocukların büyümelerinde oyunların çok etkisi olduğunu biliyoruz. Olaya bu açıdan bakarak, onlar için faydalı oyunları seçmek ve yönlendirmek de bizim görevimiz. Benim kızımla olan tecrübelerimden yola çıkarak Roblox oyunu:

  • İngilizce gelişiminde faydalı.
  • Uzaktaki arkadaşları ile sosyalleşmesine yardımcı oluyor.
  • Görüşemediği akraba ya da arkadaşları ile bağını devam ettirmesinde faydalı oluyor.
  • Yaratıcılığının gelişmesine yardımcı oluyor.

Günde kaç saat oynayabilir?

Daha önce bu konudan çeşitli yazılarımın içinde bir kaç kez bahsetmiştim. Roblox özelinde değil de ekran başında kalma süresi olarak değerlendirmek daha doğru olur:

  • 2-4 yaş günde sadece 15 dakika
  • 4-6 yaş arasında günde 30 ila 45 dakika
  • 6-8 yaş günde 1 saat
  • 8-13 yaş günde 1-2 saat
  • 13~18 yaş günde 2-3 saat

Elimden geldiğince Roblox ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Çocuklar bilgisayarda oyun oynayacaklarsa Roblox platformunu tavsiye ederim. Elbette 8 yaşına kadar değil. Eğer çocuğunuz 8’den ufaksa oynayabileceği başka oyunlar da var. Sevgiyle kalın…

Roblox oyununu 4 saat oynayarak tecrübelerimi yazdığım yazıyı da okumak isteyebilirsiniz.