By Published On: Mart 29th, 20190 Comments on İkinci El Grafik Kartı Alınır mı?Views: 655

Bilgisayar parçalarının mekanik olmayanlarının ikinci elini almakta sakınca yoktur. Ancak ekran kartları şu sıralar istisna tutabiliriz. Yazıya başlamadan önce belki ikinci el işlemci alınır mı yazıma da bakmak istersiniz.

Biliyorsunuz 2018 yılı Bitcoin madenciliği yılıydı, Nvidia GTX 1080 serisi ve Radeon 580 gibi en üst seviye ekran kartları madencilikte kullanıldı. Bitcoin madenciliğini bilmeyenlere kısaca özetleyelim: Kasası olmayan bir bilgisayarda 2, 4, 6 veya 8 adet en üst seviye ekran kartı takılarak 7/24 sürekli çalıştırılır. Bilgisayardaki madencilik yazılımları ekran kartlarının işlem gücünden yararlanarak sanal para biriktirirler.

İkinci el ekran kartlarında risk nedir?

Bitcoin parasının değeri düşünce madenciler zarar ettiler ve ellerindeki ekran kartlarını 2. el satmaya başladılar. Yukarıda bahsettiğimiz üst seviye kartlar bu işte kullanılmış ve haşatı çıkmış olarak 2. ele düştü. (Biraz dramatik oldu). Yani siz 2018’in en iyi ekran kartı olan GTX 1080 Ti’ı piyasa fiyatının yarısına buldum diye alırsanız oldukça büyük risk alırsınız. Bu kartlar madencilikte kullanıldıysa çoktan bitiktir.

2. El alınabilecek ekran kartları da var!

Madenciler hep en üst seviye kartları kullandılar. Halbuki o seviyelerin bir altı kartlar da çok iyiydi ve madencilikte kullanılmadılar. Eğer GTX 1080 (Ti olmadan), 1050Ti 970Ti gibi kartları 2. el bulursanız büyük olasılıkla madencilikte kullanılmamışlardır. Hem daha ucuz olurlar hem de aşağı yukarı aynı performansı verirler. 2. el olarak alabileceğiniz modelleri sıralamaya çalıştım:

  • GTX 1080, 1050 Ti, 1050, 970Ti
  • Radeon 570x, 560x, 550x, 480x

Gerçek kelepirleri kollayın

Geçtiğimiz ay piyasada HP OEM RX460 ekran kartı 450 liraya stıldı. Piyasa değeri 1,250 TL olan bu canavar, gerçekten HP’nin OEM üretimi bu kart piyasada stok fazlası olarak 1/3 fiyatına satıldı. Böyle kelepirleri kollamakta büyük yarar var.

Son bir kaç tavsiye

  • Donanım Haber gibi kaliteli forumlarda, güvenilir üyelerin ürünlerini alın.
  • Ürünün kutusunu saklayanlar her zaman güvenilir anlamına gelmez.
  • Garantisi (en az 12 ay) devam ediyorsa değiştirme şansınız olur.

Sağlıcakla kalın…

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments