Cumartesi günü Sudoku Anaokulu‘nda verdiğim eğitimde öğrenmenin yaşam boyu devam ettiğini kanıtlayan bir olay gerçekleşti. Yabancı uyruklu kolan bir katılımcım, ülkesinde 13 yaşına girip de sosyal medya hesabı açmaya hazırlanan gençlere 8 saatlik “blogger kursu” hediye etmenin yaygınlaşan bir eylem olduğunu söyledi.

Önce “ne alaka!” diye bir düşünce geçti kafamdan. Ama hep ben değil miydim gençlerin sosyal medyayı doğru kullanmaları gerektiğini söyleyen? 13 yaşına gelmiş bir gencin sosyal medyayı en doğru kullanma biçimi, gencin kendi güncesini (blogunu) tutmasından başka ne olabilir?

Sosyal medyayı ve sosyal ağları öz geçmiş gibi kullanmak.

Daha önce gençlere sosyal ağları öz geçmişleri olarak kullanma konusunda öneride bulunmuştum. Gerçekten de blogger kursu alan bir genç, yaşamındaki önemli olayları, okul projelerini, arkadaş toplantılarını, müze ve tatil gezilerini bir günce halinde tutabilir. Hangi paylaşımı hangi platformda yapması gerektiğini, zararlı ya da başkalarını incitecek paylaşımlardan kaçınması gerektiğini bu kurslarda öğrenebilir. Kurs sayesinde sosyal ağlarda ne yapacağını bilen bir genç, kendini olumsuz gösterecek paylaşımlar yerine, hem gelişiminin kilometre taşlarını paylaşarak bir CV oluşturmuş, hem de özel yaşantısına ait paylaşımlarında çok daha dengeli işler yapmış olacaktır.

Başkalarını incitecek ya da kendini olumsuz etkileyecek paylaşımlardan kaçmak.

Gençlerin sosyal medyada sıkça düştükleri iki hata oluyor. Birincisi arkadaş aralarında yaptıkları eşek şakalarını sosyal ağlarda da yapabileceklerini düşünüyorlar. Ancak aralarında yaptıkları şakalar kırıcı da olsa çok çok bir kaç arkadaşın arasında olup bitiyor. Oysaki kötü bir şakayı sosyal ağlara taşıdığında çok daha yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor.

Gençlerin sıklıkla yaptıkları ikinci bir paylaşım hatası da fazla öz çekim. Beğeni dürtüsüyle yapılan öz çekimler bazen uygunsuz ortamda, aşırı dekolteli ya da sonradan genci utandıracak pozlar olabiliyor. Bu türden pozları çok paylaşmak gencin kendine güvenini zedeleyebileceği gibi, ileride kariyerini zedeleyecek kötü bir öz geçmiş oluşturuyor.

Evet katılımcımın söylediği “blogger kursu” hediyesi, gence sosyal medya ve İnternet bilincini kazandırması açısından harika bir hediye.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments