Merhaba değerli takipçiler,

Daha önce dijital pazarlamada ‘retargeting’ kavramını incelemiştik. Bu yazımda ise ‘targeting’ kavramından bahsetmek istiyorum.

Dijital pazarlamada verdiğiniz ilanlar dergi, gazete ya da medyada olduğu gibi değildir. İlanı vermek istediğiniz tüketici grubunu belli bir orana kadar seçmeniz mümkündür. Buna dijital pazarlamada ‘targeting’ yani hedefleme denir. Böylece harcadığınız bütçe ürünle alakası olmayan bir gruba boşuna gösterilmiş olmaz.

Hedeflemenin iki türü vardır. Birincisi belirli bir konuda yayımlanan ve bu konuyu takip eden kitleye sahip sitelere ilan vermektir. Buna ‘inventory targeting‘ dilimize çevirmek gerekirse ‘elde var bir’ anlamında stok kullancıya yönelik hedeflemedir. Örneğin Cumhuriyet gazetesinin okuyucu kitlesi oldukça spesifiktir ve bu kitleye bir daha targeting yapmaya gerek yoktur. İkinci hedefleme türüyse ‘user targeting‘ yani esas zor olan türdür.

Kullanıcı odaklı targeting’te gruplama (segmentasyon) stratejileri

En bilinen strateji demografik gruplamadır. Yukarıdaki şekil bunu ifade ediyor zaten. Bunun yanında günün saatlerine göre bölmek, belli bir ürüne odaklı bölmek ve retargeting yapmak da diğer stratejileri oluşturur.

Hedefleme Araçları

Hedefleme için en bilinen araçlar ilan verdiğiniz platformun size sunduğu filtreleme araçlarıdır. Ancak bu araçların kullanımı uzmanlık ister. Bu noktada pazarlama bölümü stratejistleri ve dijital pazarlama uzmanları birlikte çalışmalıdır.

Ayrıca sitenizdeki çerezleri kullanmak, web bacon ve persistent-ID teknikleri de işe yaramaktadır.

Herkese iyi haftalar diliyorum.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments