Bu makalemi Instagram’ı tanınmış kişi ya da ticari işletmesinin tanınması amaçlı kullananlar için hazırlamaya çalıştım. Baştan söylemem gerekir: Elimde sihirli değnek ya da takipçilerinizi hemencecik binlere ulaştıracak formüllerim yok. Bu iş hem çalışmak hem de zaman gerektiriyor!

Gerçek takipçileri hedefleyin!

İlk olarak söylemem gereken gerçek takipçileri hedeflemenizdir. KONUNUZLA ALAKASI OLMAYAN, TAKİBE TAKİP, BEĞENİYE BEĞENİ ve ÖZENSİZ HAZIRLANMIŞ İLANLARDAN gelen takipçiler gerçek takipçi değildir. Konunuza ya da pazarladığınız şeylere ilgi duyan, etkileşim içinde olduğunuz ve başkalarına sizden bahsedecek takipçiler gerçek takipçilerdir.

Instagram profilinizle işe başlayın

Profil resminiz ve 150 karaktere sığdıracağınız biyografinizin tam ve etkileyici olması gerekiyor.

taylor-loren-instagram-profile

Kısa zamanda 10,000 gerçek takipçiye ulaşmış olan Later.com‘un yazarlarından Taylor Loren bu konuda bize örnek olabilir. Taylor’un bu konuda Later’da bir çok makalesi mevcut.

Hashtag’lerde yaratıcı olun!

Instagram aramaları hashtaglerle yapılır! Seçeceğiniz hashtaglerin hem ALAKALI hem de YARATICI olması gerekir. Örneğin bir resteronanınız var ve rakibinizden iyi olduğuna inandığınız bir tarifinizi paylaştınız. #meydanokuyorum #anadoluusulukuzutandır en iyisi @kemerlezzetleri’inde. Oldukça etkili olacaktır.

Fotoğraflarınıza özenin!

Telefonunuzdan çeker çekmez fotoğraf paylaşmayın. İyi bir fotoğraf yüz kelimeden daha etkilidir! Yerinizde olsam hemen Adobe Lightroom CC uygulamasını yüklerim.

Bu uygulamayı öğrenerek fotoğraflarınızın çok daha harika görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Canva da kullanmanızı önerdiğim diğer bir uygulama…

Gündemde olan önemli tartışmalara katılın!

Bizim gündemimiz genelde siyaset oluyor! Bundan uzak durun! Konunuzla alakalı gündemi oluşturan başlıklara yorum yazarak siz de katılmalısınız. Etkileşim çok önemlidir!

Başlıklarınıza önem verin!

Evet, iyi bir fotoğrafa binlerce kelimeden değerlidir. Ancak takipçileriniz yorumunuzu da merak ediyor. Onlar için etkili bir kaç cümle mutlaka yazın.

Instagram hikayelerine önem verin!

Hikayeleri kullanmayı pek beceremiyorum. Ancak trendi yakalamak ve daha çok takipçiye ulaşmak için hikayeleri etkili kullanmak çok önemlidir.

Güzel seçilmiş bir şablon ile harika hikayeler oluşturabilir ve size bağlı bir kitle oluşturabilirsiniz.

Takipçileriniz ve takip ettiklerinizle etkileşimde kalın!

Takipçileriniz ve takip ettiklerinizle etkileşimde olmalısınız. Size yorum yaptıklarında mutlaka yanıt verin. Onlara değerli olduklarını hatırlatın. Takip ettiklerinizin paylaşımlarını da sadece beğenmekle kalmayıp, değer katan yorumlar yapın! Direk mesajları kullanarak ağınızı geliştirin.

Kendinizi yansıtan bir Instagram tarzı geliştirin!

Paylaşımlarınız birbiri ile alakalı, kullandığınız efektler her paylaşımda bir öncekiyle uyumlu, fontlarınız aynı ve başlık yazılarınız da sizden beklendiği gibi olmalıdır. Zamanla oluşturacağınız bu tarz, sadece fotoğrafınıza bakılarak siz olduğunuz anlaşılınca oturtulmuş olacaktır.

Instagram takipçisi artırma konusunda bir anda aklıma gelenleri sizlerle paylaştım. Unutmayın hedefiniz takipçi sayısı değil nitelikli takipçi olmalı!

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments