Merhaba değerli anne ve babalar. Günümüzde çevrimiçi yayın platformları yavaş yavaş televizyonların yerini alıyor. İnsanlar bir kanalın kendilerine dayattığı değil, kendi seçebilecekleri içerik ve yayın akışını izlemeyi tercih ediyor. Youtube bu platformların başında geliyor.

Peki dileyen herkesin kanal açabildiği ve çoğunun izlenme sayılarını artırmak için etik olmayan yollara başvurduğu bu mecrayı çocuklarımızın kontrolüne bırakabilir miyiz? Kerimcan Durmaz rezaletinden haberiniz varsa çocuklarımızın Youtube izleme faaliyetlerini denetimsiz bırakamayız.

Youtube izlemek zararlı mıdır?

Her şeyin fazlası zarar elbette… Hep söylediğimiz gibi çocukların teknoloji ile tanıştırma yaşları var. Bu yaşlar tüm dünyada uzmanlarca belirlenmiş ve kabul görmüştür. Kendi karar verme ve yargı değerleri henüz oluşmamış olan çocukların serbestçe çevrimiçi kalmaları çok zararlı sonuçlar doğurabilir.

Oyalansın diye 2 yaşında bebeğin eline youtube açıp verenler var. İleride pişman olacağımız şeyler yapmamalıyız. 8 Yaşından küçük çocuklara çizgi film bile olsa Youtube izletmemeliyiz!

Hangi kanalları izleyebilir?

Youtube yüklenen videoları bir denetimden geçiriyor. Ancak videonun yaş sınırlaması ve içerik bilgileri yükleyen kişi tarafından girilmezse asıl sorun başlıyor. Yayınlanan vide küfür, cinsel içerik, şiddet hatta taciz görüntüleri bile içerebilir. Taki şikayet edilip kaldırılana kadar. Ancak kullanıcı adı değiştirilip yeniden yüklenebilir ya da video viral olur ve iş işten geçer. Bu nedenle çocuğunuzun izleyeceği kanalları seçebilmesine siz rehberlik etmelisiniz.

Her zaman olduğu gibi çocuğu yalnız bırakmamalı, bu türden faaliyetleri onunla birlikte yapmalısınız. 8 yaşından büyük çocuğunuzla, günde yarım saat ya da bir saati geçmeyecek şekilde youtube izleyebilirsiniz. Birlikte seçeceğiniz kanalların öğretici, yaratıcı, eğlendirici ve geliştirici olmasına özen gösterirseniz o da zamanla bu tip kanalları seçme alışkanlığı edinecektir.

Dijital Baba’dan kanal tavsiyeleri:

Tekrar görüşmek üzere… Hoşçakalın.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

5 1 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments