Eğer çocuğunuzun (aynı zamanda kendinizin) ekran başında fazla kaldığını düşünüyor ve bu süreyi azaltmak istiyorsanız size bir kaç ipucu vereceğim. Ama vereceğim ipuçlarının sihirli değnek değiller. Bunların ailece yapmanız gereken eylemler olduğunu unutmayın!

Eğer günde 3 saatten fazla ekran başında geçiriyorsanız “ekran bağımlısı” olduğunuz doğrudur. Bu çocuğunuz ve sizin için de aynıdır. Ekran başı süresi derken de sadece televizyonu kastetmiyorum. Bu süre TV, telefon, bilgisayar ve tablet başında geçen sürenin toplamıdır. Çocuğunun bilgisayar başında saatler geçirdiğini ve “ne yapacağını bilemediğini” söyleyen bir çok veli var. Hepsi de bana çocuklarını bu bağımlılıktan nasıl kurtaracaklarını soruyorlar.

Daha önce bu konuda da bir yazı hazırlamıştım. Bugün biraz ipuçları vermek istiyorum. Ancak unutmayın bu ipuçlarını sadece çocuğunuz değil hep birlikte ailece uygulamanız şarttır.

Çocuğunuza özel tablet ya da cep telefonu almayın!

Çok paranız olabilir, ya da kendinize göre sebepleriniz. Ancak çocuğunuzun kendine ait tableti ya da bilgisayarı olursa elbette onunla istediği kadar vakit geçirmekte özgür hissedecektir!

Evin ortak alanları dışında bilgisayar ve televizyon bulundurmayın!

Böylece ekran faaliyetlerinizi hep birlikte yapmış olursunuz. Bu ekran başında geçirdiğiniz süreyi daha kolay kontrol etmenizi sağlar.

Ailece ekransız saatler belirleyin!

Evet hiç bir ekranın karşısına geçmeden tüm ailenin ortak geçirebileceği saatler ayarlayın. Kışın evde oyunlar oynanabilir, yazın da dışarıda harika vakit geçirebilirsiniz. Bu çocuklarınızın yaratıcılığını geliştirecektir.

Kendi ekran sürenize de dikkat edin!

Çocuklara örnek olmak gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. Anne baba olmanın birinci kuralı çocuklara doğru birer örnek olabilmektir. Kendinize karşı dürüst olun ve ekran karşısında geçirdiğiniz süreye dikkat edin.

Çocuklarınızın olumlu davranışlarını ekran süresi ile ödüllendirin!

Bu size rüşvet gibi gelebilir. Ancak zaten çocuklar için bir ekran süresi limiti koymanız gerekir. Bu limiti koyarken dışarıda geçirilen 1 saate karşılık yarım saat, oda toplamaya karşı yarım saat gibi küçük mükafatlar olabilir.

Çocuğunuzun yaşına göre ekran süresi ayarlayın!

Çocukların yaşlarına göre ekran başında geçirebilecekleri süreler bellidir. Bu sürelere uygun limitler koyun ve koyduğunuz kurallara sadık kalın!

Unutmayın çocukların ekran başında geçirdiği süre sizin işinize geliyor olabilir ama bunun olumsuz etkileri çok daha fazladır. Bu nedenle biraz emek harcayıp ekran sürelerini makul seviyelere çekmelisiniz.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

1 1 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments