İnternet hızlarının artması ve sınırsız olması ile birlikte artık medya izleme tercihlerimiz de değişiyor. Artık bir yayıncının seçip, istediği saatte yayınladığı ve 40 dakikalık içeriği 180 dakika bize dayattığı geleneksel medya akışı yerini, istediğimiz içeriği istediğimiz saatte ve istediğimiz süre boyunca izleyebildiğimiz İnternet yayıncılığına bırakıyor.

İnternet yayıncılığının parasız ve kuşkusuz en popüler olanı YouTube. YouTube’da sonsuz diyebileceğimiz sayıda içerik var, dilediğimiz her dilde ve konuda içeriğe dilediğimiz yerden ulaşabiliyoruz. Peki bu içerikler çocuklarımız için tehlikeli olabilir mi?

Elbette YouTube üretilip yüklenen içerikleri denetimden geçiriyor. Ayrıca Yotube Kids diye sadece çocuk içerikleri barındıran ayrı bir uygulama da var. Ancak YoutTube’un denetim mekanizması yapay zekadan oluşuyor ve oldukça zararlı içerikler bu mekanizmadan kaçabiliyor. Bu tür içerikler de kullanıcı şikayetleri ile silinse de iş işten geçmiş olabiliyor.

Ayrıca YouTube’un yayın ilkelerine uyan ancak bizim aile değerlerimize ve çocuklarımızın ahlaki yapısına zararlı bir çok kanal da yayın hayatına devam ediyor.

Çocuğunuzun izlediği kanallardan nasıl haberdar olabilirsiniz?

youtube-gecmis

İster telefon/tablet, ister TV isterse PC olsun YouTube uygulamasında sol tarafta “Geçmiş” seçeneği bulunur. Bu seçeneğe basarak çocuğunuzun izleme geçmişini görüntüleyebilirsiniz. Eğer geçmiş kayıtlarında hiç bir şey yoksa çocuğunuz geçmişi temizlemeyi biliyor demektir. O zaman kendisini yaşına uygun bir biçimde gözlemlemeniz gerekecektir.

Uygunsuz kanalları nasıl kısıtlayabilirim?

youtube-kisitli-mod

YouTube’un bir kısıtlı modu var ancak bu modu açtığınızda ancak yetişkinlere özel içerikler (genelde çıplaklık) engelleniyor. YouTube’da Enes Batur benzeri kanallar bu moda takılmıyor.

Hangi kanallar uygunsuz?

YouTube’a günde binlerce yeni kanal eklendiğini düşünürsek bu tür bir liste yapmamız imkansızdır. Ancak temel olarak fenomen kanalları, 13 yaşından küçük çocukların kullanıldığı kanallar, şiddet ya da iğrençlik içerikli kanallar uygunsuzdur. Böyle kanallara rastladığınızda şikayet de etmeniz gereklidir.

Peki ne yapmalıyım?

Belli bir süre YouTube’u çocuğunuzla birlikte izlemelisiniz. Hatta akşam yemekten sonra dizi yerine yarım saat ailece YouTube saati yapılıp, hep birlikte seçeceğiniz uygun kanallar izlenebilir. Bu zamanla çocuğunuzda alışkanlık haline gelecek ve hangi kanalın uygun hangisinin uygun olmadığına kendi karar verebilecek duruma gelecektir.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments