Tüm okuyucularıma iyi haftalar diliyorum. Bu gün çocuklarımız için oldukça tehlikeli olan bir konudan bahsetmek istiyorum: Simülasyon kumar oyunları! Evet uygulama mağazaları bu oyunlarla dolup taşıyor. Hatta çocuğunuzun oynadığı güzel ve yaşına uygun bir oyunun içinde reklam olarak karşısına konuyor!

Çocuk yetiştirme konusunda oldukça önemli araştırmalar yapan ve bu alanda lider sayabileceğimiz Avustralya’da yapılan bir araştırmada küçükken simülasyon kumar oyunları oynayan çocukların büyüyünce kumara daha yatkın olduğu görülüyor.

Kumar oyunu nedir?

Kumar oyunu gerçek parayla oynanmayan ancak Las Vegas’taki gibi kumarhanelerde oynanan her türlü kumarın video oyunu halidir. Bunlara “simülasyon kumar oyunu” deniyor. En basitleri olan çarkıfelekten tutun, kollu makine, jackpot, poker ve tavla gibi her türü var. Bu oyunların içinde gerçek para kullanılmıyor ama oyun parası çoğu zaman parayla satılıyor. Bu durumda oyun parasının kumarhanelerdeki fişlerden farkı yoktur. Sadece kazandığınız zaman vezneye gidip bozduramıyorsunuz. Yani sürekli kaybetmeniz gerekiyor!

Kumar oyunları oynayan çocuklar büyüdüklerinde gerçek kumara daha meyilli oluyor!

Avustralya’da kumar araştırma merkezinin yaptığı araştırma bu sonucu ortaya koyuyor! Oyun olarak kumar oynatmak çocuğa kumarı normal göstermek anlamına geliyor!

Uygulama mağazasında kumar oyunlarının bazılarında yaş sınır olarak 3 yazan bile var! Bu bir şey değil, poker, rulet, 21 vb gibi oyunların hepsinde PEGI 12 yani 12 yaşından itibaren oynayabilir logosu mevcut.

Bazı çocuklar kumara daha büyük ilgi duyar!

Bazı çocuklar doğuştan bu tip oyunlara ya da “risk almaya” doğuştan ilgi duyar. Özellikle çocuğunuz arkadaşları ile fazla iddiaya giriyorsa, bilardo ve okey gibi oyunları maddi bir iddia ile oynuyorsa hemen önlem almalısınız! Bu konuda destek almak gereklidir.

Nasıl önlem alabilirsiniz?

  • Öncelikle 3 yaşından önce bilgisayar ve tablet ile tanıştırmamanız ve 8 yaşından önce bilgisayar oyunları oynatmamanız gerektiğini unutmayın.
  • Eğer bakıcıya bırakıyorsanız evde tablet ya da bilgisayara ulaşımı engelleyin! 8 Yaşını geçtiğinde ise oynayacağı oyunları birlikte seçip onunla birlikte oynayın.
  • Kumar gibi oyunların tehlikelerini mutlaka anlatın.
  • Evde “lades” ve “var mısın iddiaya!” gibi işleri bırakın!
  • Kendiniz şans ve iddia oyunlarını onun önünde oynamayın!
  • Tabletini ve bilgisayarını aralıklarla kontrol edin!
  • Çocuğunuzu bilgisayar oyunlarıyla değil birlikte yapacağınız etkinliklerle oyalayın!
  • Onunla birlikte vakit geçirmeyi zahmet olarak görmeyin!

Sağlıkla kalın…

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments