Yeni kurulan ya da dijital dünyaya açılmaya karar veren kişi ve kurumların tanınmaya ve dijital itibarlarını artırmaya ihtiyaçları vardır.

Dijital itibarı kazanmak uzun bir süreçtir. Ancak web sitenizde gerekli düzenlemeleri ve SEO çalışmalarını yaptıktan sonra arama motorlarında üst sıralara çıkmak için çok beklemeniz gerekmiyor. Arama motorlarındaki organik arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmek sizin sıralama kayıtlarına ne kadar çok girdiğinizle de alakalıdır. Birazcık paralı arama sonuçlarında görünmenin buna faydası olacaktır.

SEM Nedir?

İnternet’te arama yaptığınız zaman arama sonuçlarında en üstte çıkan sonuçlar genelde reklam olur. Yani sizin aramanızla alakalı ama para vererek üste çıkartılmış sonuçlardır bunlar.

Web siteniz yeniyse organik sonuçlarda üstte görünmeniz çok zordur. Bunu sağlamak için biraz SEM yöntemine ihtiyaç vardır.

SEM tıklama başına para ödediğiniz bir sistemdir ve diğer tanıtımlara göre çok daha ucuzdur.

İlk adımlar

Paralı arama motoru sonuçlarında gözükmek hiç de basit değildir. 100 TL para yükleyip birkaç anahtar kelime koyup reklamı girmek iyi bir sonuç vermeyebilir.

Arama sonuçlarında en yukarıda görünerek ne yapmak istediğinizi iyi düşünün. Sitenizin tanınırlığını mı artıracaksınız yoksa bir ürün mü satmak istiyorsunuz. Stratejinizi her iki durum için de ayrı belirlemelisiniz.

İlan için kullanacağınız anahtar kelimeler siteniz ve yaptığınız işle alakalı olmalı. “En doğal meyveler” yerine “Kadıköy Merkez’de doğal meyve pazarı” daha belirleyici olacaktır.

Küçük miktarlarla deneme yapın

En basit kampanyayı başlatın ve örneğin 15 lira bütçeli 10 anahtar kelimeli bir deneme yapın. Bana göre önce sitenizi tanıtmakla başlamalısınız.

Bir uzmana danışabilirsiniz.

Önce ürün satma niyetindeyseniz bunu yapan çok insan var ve sizden tecrübeliler. Eğer ürün satmak için SEM yapma niyetiniz varsa lütfen bir profesyonel ile çalışın. Paranız boşa gitmesin.

Bu yazımda sadece bir giriş yapmak istedim. Detaylı açıklamamı istediğiniz konular olursa yorumlara soru bırakabilirsiniz.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments