Yaşlara Göre Çocukların Ekran Başında Kalabilecekleri Süreler

Dijital çağda yaşıyoruz. Etrafımız ekran dolu. Bu ekranların hayatımıza kattığı bir çok kolaylığın yanısıra olumsuz yönleri de var. Özellikle çocuklarımızın ekran başında geçirdiği sürelerden hepimiz endişeliyiz. Bu endişemizde haksız da sayılmayız.

Çocuklarımız biz olmadığımız zaman vaktinin çoğunu ekran başında geçiriyor. Bazen biz varken bile onun ekran başında olmasını umursamayabiliyoruz. İşten dönüp yorgun olduğumuzda, ya da hemen yemek hazırlamak gibi işlerimiz olduğunda en kolayı ona bir ekran vermek olabiliyor. Kaçınılmaz olan bu ekran sürelerinin çocuğunuzun yaşına göre kısıtlanması hem onun sağlığı hem de dijital denge açısından gereklidir.

Ekran süresi nedir?

Ekran süresi, çocukların okul ve ödevleri için geçirdikleri süre dışında ekran başında kaldıkları toplam süredir. ekran başı dediğimizde sadece bilgisayar ve tablet değil, televizyon izleme de buna dahildir. Yalnızca okul ödevleri için ekran başında kaldığı süreyi buna dahil edemeyiz.

Yaşlarına göre çocukların ekran süresi ne olmalı?

Çocuğunuzun yaşı 8’den büyükse ekran süresi ne kadar olmalı?

Uzmanlar, yaşı ne olursa olsun insanlar için günde 2 saatten fazla ekran başında kalmanın doğru olmadığı görüşünde birleşiyorlar. 8 yaşından sonra çocuğumuzun başında durmamız doğru olmayacaktır. Ancak onlarla birlikte kaliteli içerikler izleyerek, onların yaşlarına göre oynayabilecekleri oyunları seçmelerini sağlayarak, çocuklarınızın iyi birer “dijital seçici” olmalarını sağlayabilirsiniz. Bunu başardıktan sonra günde 2 saat ile sınırlandırmanız yeterli olacaktır.

Ekran süreleri hakkında hep bahsetmeme rağmen, net bir şekilde çizelge yapmayı ne zamandır istiyordum. Bu güne kısmetmiş.