Başlığa bakınca bende de pek merak uyandırmadı ancak meraklısı herhalde böyle cümlelerle ararsa makaleyi bulacaktır.

VPN Nedir?

VPN Sözcüğü özel sanal ağ anlamına gelen (Virtual Private Network) kelimelerinin kısaltılmışıdır. Eğer İnternet’e ulaşmak için bir VPN hizmeti alırsanız bu hizmet size bir bağlantı aracı gönderecekve bu aracı çalıştırdığınızda internet bağlantınız şifrelenerek söz konusu VPN sunucu üzerinden gerçekleşecektir. Böylece bu bağlantı süresince yaptığınız hiç bir işlem takip edilemeyecek olur.

VPN Ne işe yarar?

Temel olarak şifreli bir internet bağlantısı sağlayan VPN hizmeti sizin çevrimiçi yaptığınız işlemleri koruma altına almış olur. Eğer güçlü bir VPN hizmeti alıyorsanız gerçekten bağlantınız gizli kalır ve yaptığınız işlemlerin görülmesi neredeyse imkansız olur.

Ancak VPN sizi gizlediği gibi aynı zamanda kullandığınız VPN sunucusunun bulunduğu konum sizin İnternet’e bağlandığınız konum gibi algılandığından sanki o ülkeden bağlanıyormuşsunuz gibi kabul edilir. Yani Hollanda üzerinde bir VPN sunucusu kullanıyorsanız konumunuz Hollanda olarak algılanır.

Çoğu kullanıcı bağlantının gizli olması ve konum değiştirebilme özelliğini, yasaklı sitelere girmek ve yakalanmadan film ve dizi gibi içerik indirmek için VPN kullanır.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN Servisleri kullanıcı başına ücret aldığından bilgisayarınıza kendi sunucusuna bağlanmanız için bir tünel uygulaması kurdurur. Bu uygulamayı kurduğunuz bilgisayarda programı aktif ettiğiniz sürece bağlantınız ve konumunuz gizli olur.

Bazı VPN servisleri ise size bir proxy sunucusu, kullanıcı adı ve şifre verir. Bir de sertifika gönderir. Siz bu bilgileri evdeki (eğer bu özelliğe sahipse) modeminize girerseniz tüm ev pağlantınız bir proxy sunucunun arkasına gizlenmiş olur.

Faydaları Nedir?

Bağlantınızı gizli tutar ve konumunuzu başka yerde gösterir. Böylece yaptığınız işlemler korumalı olacaktır. Ayrıca yasaklı sitelere de girebilirsiniz.

Bizi Gerçekten korur mu?

İş devletleri ilgilendirecek terör suçları ya da kimlik hırsızlığına varırsa hiç bir VPN sizi korumaz. Direk kayıtlarınızı ilgili devlete verir. Ayrıca ülkemizde bir çok VPN servisi engelli durumda. Yani paranızı vermeden önce bu durumu da kontrol edin.

Gerekli mi?

Yasaklı sitelere girmiyor ya da telif haklı içerik indirme işi yapmıyorsanız gereksiz. Zaten VPN kurduğunuzda konum bilginiz yanlış olduğundan banka işlemleri, alışveriş siteleri vb. aksıyor. Hatta hayatı zorlaştırıyor. Bunun yerine kendi içinde proxy servisi olan tarayıcıları kullanmanız yeterli.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments