Evet yanlış duymadınız. Mobil cihazınızdaki internet paketinizi paylaşmak artık ücretli olacak.

Aslında haftaya bambaşka bir konu ile başlayacaktım ki severek takip ettiğim HWP kanalında bu sabah izlediğim video beni oldukça şaşırttı. Turkcell ile başlayacağı kesin olan bu uygulama yakında diğer operatörlere de yayılacak gibi.

Turkcell son gönderdiği faturaların altına 15 Ocak’tan itibaren mobil paylaşım noktasını açmak için sizden 9 TL ücret alacağını belirtiyor. Üstelik size paylaşmanız içim 2GB internet de hediyesi (ağlamayalım diye). İnternet’te bu uygulamanın yurtdışında da olduğu bilgileri dolaşıyor. Elbette yurtdışındaki operatörlere çok hakim değiliz ama internet araştırması yaptığımda böyle bir şeye rastlamadım.

Temel olarak parasını verip satın aldığınız bir şeyi başkası ile paylaşabilirsiniz. Bunun istisnası sadece telif hakkı içeren sanat eseri ve yazılımlarda vardır. Yani tüketilen bir şeyin paylaşılmasında bir engel kanunen olmamalı. Su aldınız yarısını arkadaşınıza verebilirsiniz. Ayrıca mobil cihazıyla iş seyahatine çıkıp 150 TL verdiği internetini dizüstü bilgisayarında kullanmak isteyen kullanıcı da bu durumdan mağdur olacaktır.

Evet arkadaşlar durum ne yazık ki şimdilik böyle. Diğer iki operatör bunu fırsata çevirip “bizde bu ücretlendirme yok” diyebilir. Ya da Turkcell tepkilerden dolayı bun geri çekebilir. Bu bizim vereceğimiz tepkiye bağlı.

Herkese iyi bir hafta diliyorum…

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments