Çocuklar çocuk değil artık!

Oğlum 5 yaşında, küçük bir kasabada yaşıyoruz. Oğlumuzu küçük yerde büyütmenin daha kolay ve güvenli olacağını düşünerek burada kalmayı tercih ettik. Komşumuzun biri kız biri de oğlan çocukları ile arkadaş.

Son zamanlarda soğuklardan dolayı evde oynamaya başladılar. Bazen bizde bazen komşuda oynuyorlar. Son birkaç gündür oğlumuzda aşırı derecede hırçınlık, duygusal yoğunluk ve alınganlık başladı. Başta anlam veremedik.

Dün tekrar gitti oyun oynamaya ve döndüğünde kapıdan girer girmez ‘anne erkek olan beni yere yatırıp üstüme oturdu kollarımı tuttu oyuncak bıçakla boynumu kesiyor gibi yaptı çok korktum’ diye anlattı.

Devamında yüzüne öfkeyle çok afedersiniz ‘ananı …rim’ diye bağırmış. Bir de 5 yaşında olmasına rağmen oğlum son zamanlarda cinsellikle ilgili bize çok soru sormaya başlamıştı. Sorduğu sorular yaşına hiç de uygun değil.

Biz ‘çok erken degil mi?’ diye düşünüyorduk ki dün bize güvendi ve hepsini döküldü: Erkek çocuk kız kardeşi yanında olduğu halde oğlumun altını çıkarıp, üstüne oturup bekliyormuş. Sıkılınca oyun oynamaya devam ediyorlarmış.

Dün akşamdan beri aklımı yitirmemek için çabalıyorum. Oğlum küçücük yaşında tacize maruz kaldı. Hem de yine yaşıtı bir çocuk tarafından.. Bunun oğlumda kalıcı bir etki bırakmaması için elimden geleni yapacağım.

Bunları size utanarak yazıyorum, çünkü hata bizde. ‘Çocuktur, aralarında oynasınlar, bir şey olmaz’ diye Polyannacılık oynadık. Hatalıyız, çok hatalıyız.. Bu olay herkese ders olsun diye yazıyorum size…

Çocuklar çocuk değil artık! Masumiyetlerini kaybetmişler.. Bunun sebebi de biz anne babaların ihmalidir.

Ben daha bu mesajın üstüne ne yazabilirim ki! Her şeyin özeti budur. Geldiğimiz son durum budur…

Çocukların erken yaşta uygunsuz içerikle tanışmalarının sonucu budur. 🤷🏽‍♂️

“Uygunsuz içerik ne” mi diyeceksiniz. Birkaç örnek vereyim: 👇

🔥 Çocuklara deprem ve savaş görüntülerini izlettirmektir.

🔥 Kısa videolarda gördüğü her türlü cinsel içeriktir.

🔥 16 Yaşından önce sosyal medya erişimidir.

🔥 YouTube’da iğrenç YouTuber şeylerinin ürettiği sözde oyun oynanış videolarıdır.

🔥 Kolay yoldan zengin olma videolarıdır.

🔥 “Anne babayı takma” diyen videolardır.

🔥 Zorbalık, şiddet, madde kullanımı ve tehlikeli denemeler içeren videolarıdr.

🔥 Zorbalık, şiddet, küfür ve cinsellik içeren oyunlardır.

Kısacası üşenip denetlemediğimi her içerik uygunsuzdur. Çocuğunuzun şansa doğru içerik izleyeceğini düşünüyorsanız uygunsuz düşüncedir. 🥦

Çocukların büyüklerin yönlendirmesine ihtiyaçları vardır. Her konuda… Biz büyükler bu görevi üstümüzden atıyorsak, bizim yerimize uygunsuz içerikler onları yönlendirecektir. 👨‍👩‍👦

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

5 1 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments