Bir yanım bilişimci olduğu için teknolojiyi yakından takip etmeyi seviyorum. 1 Mayıs (dün) açıklanan CB kararnamesine göre cep telefonlarına uygulanan özel tüketim vergisi %50’ye çıkartıldı.

Genelgeye göre 1,500 TL’den pahalı olan cep telefonlarına %50 diğerlerine %40 uygulanacak. Bu oran daha önceden %25’di. Peki şimdi ne olacak.

Amerika satış fiyatı şimdiki kura göre 5,900 civarında olan Iphone XS 64GB ülkemizde 11,424 TL’ye satılacak. Yani pratikte yurt dışı fiyatını 2 ile çarpabilirsiniz. Yurt dışından alınmış bir telefonun kayıt ücreti ne kadar? Aşağı yukarı 600 TL.- Artık çantacılar ve eş dost telefon getirecek ve 600 TL’ye kayıt yapılacak. Bir telefondan 600 liranın üzerinde vergi almak, yurt dışından telefon getirtme imkanı olmayanları soymak demektir.

Değerli takipçiler, dünyanın her ülkesinde denenmiş ve öğrenilmiş bir sonuç varsa yüksek vergi oranı = düşük vergi geliri. Vergiyi artırarak değil azaltarak ekonomiyi canlandırabilirsiniz. Hem siz çok vergi alırsınız, hem daha çok iş alanları doğar. Niyetiniz yüksek değerli teknoloji ürünlerinin ithalatını azaltmaksa, yerli teknolojiye teşvikle bu işi çözmek daha kolaydır. Bu da istihdamı artırır ve yine yüksek vergi gelirine neden olur.

Sonuçlarına hep beraber katlanacağız…

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments