Çocukların yaşları ilerledikçe bilgisayarlarını bizimle paylaşmak istemiyorlar. Hatta büyük ihtimalle oğlunuz yeni oyunları oynayabilmek için sizden bir oyun bilgisayarı istiyor olmalı. Amacı ne olursa olsun bir süre sonra kendi bilgisayarımızı ona vermek yetmiyor, ödevler, kodlama, araştırma veya eğlence amaçlı kullanacağı ayrı bir bilgisayarları olması gerekiyor.

Bu aşamada bir çok anne baba aklında bir sürü soruyla, ne yapacağını bilemeden teknoloji marketlerinin yolunu tutuyor. Gitmeden önce tüm sorularınızı cevaplayacak detaylı bir rehber hazırladım.

Kaç yaşında bilgisayar almalıyım?

Bu yaşından çok ihtiyaçlara ve çocuğunuzun tek başına bir bilgisayar kullanıcısı olmaya hazır olup olmadığına bağlıdır. Şu sorulara cevap vermeden hazır olduğunu düşünemeyiz:

Kızım Ela’nın 9 yaşından beri kendine ait bilgisayarı var. Ancak kuralları, süre limitleri ve çevrimiçi güvenlikle ilgili eğitimi var. Siz de bunlara hazır olduğunu düşünüyorsanız alabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayar mı?, Dizüstü Bilgisayar mı?

35 yıllık bilişim hayatımda ana bilgisayarım olarak her zaman masaüstü tercih ettim. Dizüstü bilgisayarların aşağıdaki dezavantajlarını unutmayın:

 • Ergonomik açıdan iyi değiller ve çocuğunuzun fiziksel sağlığına zararları olabilir.
 • İşlemcisi dar bir alanda olduğu için çok ısınır ve fanı sürekli çalışır.
 • Daha pahalı olurlar ve upgrade edilemezler.
 • Ekranları küçük ve fazla parlak olduğundan gözler için iyi değiller.

Eğer geçerli bir sebebiniz yoksa dizüstü bilgisayar tercih etmeyin.

Monitör çok önemli!

Artık onun da yaşamının büyük bir kısmı ekran karşısında geçecek. Size abartı gelebilir ama ben monitörüme 80 cm uzaktan bakıyorum. Sizin de en az 60 cm mesafeyi sağlamanız ve bu mesafeye uygun bir monitör büyüklüğü seçmelisiniz. 24″ ya da 27″ monitör uygun olacaktır.

“Oyuncu Bilgisayarı” Tuzağına Düşmeyin!

Şimdilerde yeni çıkan oyunları oynamak için çok fazla donanım özelliği gerekiyor. İnanın bana bu işin sonu yok ve çok fazla donanım özelliği olmadan da oyun oynanabilir! Bilgisayarı oyun amaçlı değil onun eğitim ve gelişimi için aldığınızı unutmayın. Elbette oyun da oynayabilir.

Piyasadaki en yeni oyunları oynatacak 40,000 liralık bir bilgisayarın 8 ay sonra “eski” damgası yediğini unutmayın!

Dijital Baba

Aşağıdaki özelliklerde bir bilgisayar çocuğunuzun eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını karşılarken oyunları da makul bir modda oynatacaktır.

 • Intel Core i5 yeterli, AMD Ryzen 3 daha ekonomik…
 • Ana karttan ayrı bir ekran kartı. (Düsturunuz bir yıl öncenin modelini almak olsun)
 • En az 8GB Bellek. (Ne kadar çok o kadar iyi)
 • SSD Sistem diski. (Hızlı bilgisayar iyidir)

Öncelikle Bu Kriterleri Belirleyin

 • Dijital sağlık daha önemli
 • Bütçemi en altta ya da en üstte tutmamalıyım.
 • Güncellenebilir olması gerekir.

Değerli anne babalar, elimden geldiğince size bilgisayar almakla ilgili bir rehber hazırladım. Aldığınız bilgisayar bir yıl sonra “eski” olacak. Ona da bu bilinci aşılayın, oyun oynarken o curcunada en üst modla orta mod arasında farkı kimse anlayamaz. Önemli olan onun sağlığı, gelişimini olumlu etkileyecek dijital kurallar ve ihtiyaçlardır.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments