Hatta iyi bile… Google yanlışlıkla olsa bile milyonlarca kişinin ses kayıtlarını barındırdığını itiraf etti. Facebook gözümüze soka soka bilgilerimizi anket şirketleri ile paylaşıyor. İnstagram’daki fotoğraflarımız güvenli mi? Kişisel verilerimiz ne kadar kişisel?

Bazı teknoloji kullanıcıları tam bir dijital paranoyak olabiliyor. Yani kullandığı her cihazın kendisini dinlediğini, Google, FB gibi kurumların bizi gözetlemek için devletçe kurulduğunu düşünüyor. Evinde WiFi kullanmayan, mobil dataya güvenmeyen, kameraların hepsini bantla kapatan kullanıcılar var. Hatta işi öyle ilerletenler var ki, Google yerine güvenliğine inandıkları için çok daha küçük kuruluşların uygulamalarını kullanan, Android ya da iOS işletim sistemi kullanmayanları var.

Google gerçekten bizi dinliyor mu?

Bunu gerçekte hiç bir zaman bilemeyiz. Ancak bunu yapacak teknolojiye sahip. Seminerlerimden birindeki bir katılımcı:

“Akşam eşimle bir markadan bahsediyoruz, ertesi gün karşıma reklam olarak çıkıyor. Bu tesadüf olamaz! Google bizi dinliyor olmalı!” demişti.

Dijital Tehditlerden Korunma – Yenimalle Belediyesi, Orhan Toker

İngiltere’nin tabloid (dedikoduyu seven) gazetelerinden olan Th Sun’ın ilgili makalesinde Google’ın bizi nasıl dinlediğini yazıyor.

Android telefonumuz sürekli bizi dinleme modunda. Çünkü Google Asistan size cevap verebilmek için beklemede duruyor. Elbette Google yapmasa bile, asistanın bir açığını bulan herhagi bir korsan sizi dinleyebilir. Hatta bunu yapmak için Google Asistan’a bile ihtiyacı yok.

Facebook kişisel verilerimizi paylaşıyor mu?

Hayır, ama yaptığınız paylaşımlardan kapsamlı bir sosyo-kültürel analizinizi çıkartıyor. Tek tek bireyler için yaptığı bu analizi demografik olarak kitlelere de uyguluyor. Bu analizleri de veri şirketlerine para karşılığı satıyor. Yani kişisel bilginize pek gerek duymuyor. Paylaşımlarınız onun için daha değerli.

Başka hangi şirketler kişisel verilerinize karşı namuslu davranmıyor?

Bana göre para ödeyin ya da ödemeyin, sahip olduğunuz her uygulama ve cihaz sizin verilerinizi kopyalama yeteneğine ve fırsatına sahip. Bana göre kullandığınız her uygulama ve cihaz potansiyel bir sızıntı kaynağı.

Biraz dijital paranoya sahibi olmakta fayda var!

Yukarıda saydıklarım kişisel verileriniz ya da mahremiyetiniz için gerçek birer tehlike. Ancak bunu yapıyor anlamına gelmez. Biz kullanıcıların yarı yarıya dijital paranoyak olup yaşamımızda bazı düzenlemeleri ona göre yapmamızda fayda var. İşte ilk akla gelen önlemler:

  • Google Asistan, Siri, ya da Bixbi’yi kapatabilirsiniz.
  • Bilgisayarlarınızın kameralarına bant yapıştırabilirsiniz.
  • Kullandığınız kameraları geceleri örtebilirsiniz.
  • Ebeveyn ve çocuk yatak odalarına kamera sokmayabilirsiniz.
  • Mobil cihazlarınızı yatarken saydam olmayan bir kutuya koyabilirsiniz.
  • Alışveriş yaparken sanal kart kullanabilirsiniz.
  • Güçlü şifreler seçebilirsiniz.

Dijital paranoya konusunda yazmaya devam edeceğim. Konuyla ilgili aklınıza gelen başlıklar olursa yorum olarak bırakın. Mutlaka yanıtlarım.

Bu yazıyı dilediğin platformda paylaşabilirsin!

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments